Profesjonalna pomoc w chorobach serca i nowe zabiegi w Oddziale Kardiologicznym WCSKJ

Wiadomości

Lekarze specjaliści alarmują – choroby układu krążenia i schorzenia kardiologiczne to największe zagrożenie dla zdrowia Polaków. Zachorowaniom sprzyjają przede wszystkim niezdrowa dieta, palenie papierosów, brak ruchu oraz przewlekły stres. Aby zminimalizować ryzyko chorób sercowo-naczyniowych konieczna jest nie tylko odpowiednia profilaktyka i edukacja prozdrowotna, ale również odpowiednia diagnostyka i specjalistyczne leczenie. W Wojewódzkim Centrum Szpitalnym Kotliny Jeleniogórskiej funkcjonuje pełnoprofilowy Oddział Kardiologiczny. Z początkiem sierpnia oddział rozpoczął realizację nowych, wysokospecjalistycznych zabiegów dla Pacjentów z zaburzeniami rytmu serca i migotaniem przedsionków.

Oddział Kardiologiczny w Wojewódzkim Centrum Szpitalnym Kotliny Jeleniogórskiej od 20 lat świadczy szybką, nowoczesną i kompleksową opiekę medyczną dla Pacjentów z chorobami układu krążenia i schorzeniami sercowo-naczyniowymi. Prowadzi profesjonalną diagnostykę inwazyjną, terapię zachowawczą, jak i kardiologię interwencyjną. Jeleniogórski szpital stale jednak rozwija swoją ofertę medyczną z obszaru kardiologii. Od początku sierpnia w placówce realizowane są wysokospecjalistyczne zabiegi ablacji z użyciem systemu 3D oraz krioablacje.

Wojewódzkie Centrum Szpitalne Kotliny Jeleniogórskiej dysponuje pełnoprofilowym, nowoczesnym Oddziałem Kardiologicznym. Dzięki wykwalifikowanej kadrze oraz zastosowaniu specjalistycznych rozwiązań z zakresu diagnostyki i terapii kardiologicznej, świadczymy profesjonalną i kompleksową pomoc Pacjentom z chorobami układu sercowo-naczyniowego. Obecnie rozszerzyliśmy ofertę oddziału o dwa nowe zabiegi: ablacji z użyciem systemu 3D oraz krioablacji, oferującym tym samym specjalistyczne świadczenia kardiologii XXI wieku. Oba te zabiegi służą do leczenia szeroko pojętych zaburzeń rytmu serca, zarówno komorowych, jak i nadkomorowych czy migotania przedsionków – wskazuje lek. med. Nikolaj Lambrinow, Dyrektor Wojewódzkiego Centrum Szpitalnego Kotliny Jeleniogórskiej.

Zabiegi ablacji zaburzeń rytmu serca z użyciem systemu 3D w chorobach komorowego zaburzenia rytmu serca czy atypowego trzepotania przedsionków oraz krioablacje w migotaniu przedsionków, to ratujące życie operacje o wysokiej skuteczności. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych technik i wysokiej klasy sprzętu medycznego, czas pobytu Pacjenta w szpitalu jest ograniczony do minimum i wynosi od 3 do 5 dni.

Specjalistyczna pomoc Pacjentom kardiologicznym

Oddział Kardiologiczny dysponuje 43 łóżkami i tym samym jest jednym z największych oddziałów leczniczych w Wojewódzkim Centrum Szpitalnym Kotliny Jeleniogórskiej. W jego strukturach znajduje się również Pododdział Intensywnego Nadzoru Kardiologicznego z 10 łóżkami – stanowiskami intensywnego nadzoru do monitorowania parametrów życiowych. Opiekę nad Pacjentami pełni wykwalifikowana i profesjonalna kadra medyczna – doświadczeni lekarze specjaliści z zakresu kardiologii oraz chorób wewnętrznych i personel pielęgniarski, w tym ze specjalizacją kardiologiczną.

Zespół lekarzy, który pracuje w Oddziale Kardiologicznym naszego Szpitala kształci się zarówno w ośrodkach polskich, jak i zagranicznych. Naszym zadaniem jest stworzenie takich warunków, aby Pacjent otrzymał w pełni profesjonalne i skuteczne leczenie. W Oddziale regularnie wykonujemy specjalistyczne zabiegi, m.in.: implantacje i wymiany stymulatorów serca, implantacje i wymiany kardiowerterów-defibrylatorów (ICD), implantacje i wymiany kardiowerterów-defibrylatorów z funkcją resynchronizacji pracy serca (CRT-D), badanie elektrofizjologiczne (EPS) czy ablacje zaburzeń rytmu – mówi dr. n. med. Leszek Bystryk, Ordynator Oddziału Kardiologicznego Wojewódzkiego Centrum Szpitalnego Kotliny Jeleniogórskiej.

W ramach świadczeń realizowanych przez Oddział Kardiologiczny WCSKJ jest również możliwość wymiany starych urządzeń elektrostymulujących na nowe. Z kolei ciągłość leczenia dla Pacjentów po zabiegach zapewnia przyszpitalna Poradnia Kariologiczna, gdzie również kontrolowane są kardiostymulatory.

Stały dyżur w nagłych przypadkach i pomoc po zawale serca

Jeleniogórska kardiologia przez siedem dni w tygodniu, całodobowo pełni dyżur w nagłych przypadkach kardiologicznych. Jest to dyżur hemodynamiczny dla Pacjentów z ostrym zespołem wieńcowym i zawałem serca. Dzięki temu Pacjenci mogą mieć wykonane najpilniejsze zabiegi ratujące zdrowie i życie o każdej porze dnia i nocy – takie jak koronarografia i angioplastyka wieńcowa. Odbywają się one w Pracowni Hemodynamiki funkcjonującej przy oddziale. W pracowni realizowana jest także pełna diagnostyka i leczenie inwazyjne. Lekarze kardiolodzy z WCSKJ podkreślają, że w przypadku leczenia chorób serca i układu krążenia szczególnie istotna jest ciągłość leczenia oraz późniejsza, odpowiednia rehabilitacja. W tym celu jeleniogórski szpital realizuje program Kompleksowej Opieki nad Pacjentem Po Zawale Serca – w skrócie KOS.

Skuteczna rehabilitacja pozwala na powrót do pełnej sprawności. W ramach programu KOS Pacjenci są kwalifikowani do opieki ambulatoryjnej, kontroli leczenia i stanu zdrowia oraz do rehabilitacji kardiologicznej. Co bardzo istotne, dzięki programowi czas oczekiwania skrócony jest do minimum i Pacjenci mają zapewniony szybki dostęp do odpowiedniej rehabilitacji pozawałowej – mówi lek. med. Nikolaj Lambrinow, Dyrektor Wojewódzkiego Centrum Szpitalnego Kotliny Jeleniogórskiej.

Pacjenci mogą korzystać także ze stacjonarnej rehabilitacji kardiologicznej w otoczeniu przyrody w ośrodku zamiejscowym WCSKJ „Wysoka Łąka” w Kowarach. W placówce dyżury pełnią także kardiolodzy z jeleniogórskiego szpitala.

Choroby serca plagą naszych czasów

Choroby układu krążenia dotykają coraz młodszych osób. Są one główną przyczyną przedwczesnej śmierci zarówno w Polsce, jak i na całym świecie. Schorzenia układu sercowo-naczyniowego można śmiało określić mianem choroby cywilizacyjnej. Pęd życia, permanentny stres i niezdrowy tryb funkcjonowania są czynnikami, które w znacznym stopniu zwiększą ryzyko chorób serca. Oprócz genetycznych skłonności, do najważniejszych przyczyn chorób serca należą miażdżyca, niekontrolowane nadciśnienie tętnicze, otyłość, cukrzyca, stres i depresja, palenie tytoniu i picie alkoholu. Warto jednak zwrócić uwagę, że odpowiednia profilaktyka i zmiana stylu życia pomagają zapobiec chorobom układu krążenia. Przede wszystkim należy zadbać o zdrową i zbilansowaną dietę, bogatą w warzywa, owoce i dobre dla serca kawasy Omega. Kontrolować należy poziom cholesterolu i cukru we krwi. Kategorycznie należy rozstać się z papierosami i unikać spożywania alkoholu. Niezbędna w odpowiedniej profilaktyce chorób kardiologicznych jest aktywność fizyczna, która usprawnia pracę serca, poprawia przepływ krwi w naczyniach wieńcowych, ułatwia zwalczanie zaburzeń lipidowych, reguluje ciśnienie krwi i zapobiega otyłości, a więc działa anty-miażdżycowo. Konieczna dla zachowania zdrowego serca jest także umiejętność radzenia sobie ze stresem i napięciem nerwowym. Warto podejmować działania rozładowujące stres i napięcie, m.in.: nauczyć dystansować się od pracy, oddawać się relaksowi lub ulubionym zajęciom. Nie wolno również zapominać o regularnych badaniach i kontroli u lekarza, który w razie alarmujących objawów zaleci odpowiednią diagnostykę.

Drukuj

Related Articles